Czego nie możesz reklamować na Facebooku

Styczeń 9, 2017 542 0 0

Facebook dzięki swojemu ogromnemu zasięgowi oraz rozbudowanym rozwiązaniom reklamowym jest doskonałą platformą do promocji różnego rodzaju produktów i usług. Ale czy każdy reklamowany towar może liczyć na jego błogosławieństwo?

Zasady

Facebook nieustannie rozwija i ulepsza narzędzia reklamowe przeznaczone dla marketerów, dzięki którym możemy docierać z naszym przekazem nawet do bardzo specyficznej grupy odbiorców. Jak każda firma usługowa posiada swój zbiór zasad i regulacji, które określają obszary produktowe, które nie mogą być reklamowane w tym medium. Niektóre zakazane kategorie artykułów, są dla nas oczywiste, lecz pojawiają się też takie, które mogą nas zaskoczyć.

Nie i basta!

Bezwzględnym zakazem reklamowym, objęte są środki psychotropowe, narkotyki oraz leki dostępne na receptę. Tutaj nie ma niespodzianki, takie same regulacje dotyczą każdego innego medium reklamowego w Polsce. Co istotne, Facebook zabrania również reklamowania “innych niebezpiecznych suplementów”. Należy podkreślić, że o tym czy suplement jest niebezpieczny czy nie decyduje sam portal społecznościowy. Zatem możemy zetknąć się z sytuacją, gdy środek dopuszczony do reklam w TV czy Radio, nie będzie mógł być promowany w największym portalu social media na świecie.

Bez dymu

Jeżeli prowadzisz działaniami reklamowe dla wyrobów tytoniowych i ich akcesoriów, również nie będziesz mógł wykorzystać potencjału Facebook’a. Te produkty objęte są całkowitym zakazem. Zatem nawet jeżeli masz doskonały pomysł na wypromowanie grawerowanych na zamówienie zapalniczek, będziesz musiał prawdopodobnie poszukać innego kanału dotarcia.

Broń, noże paralizatory, spray’e pieprzowe również nie mogą się pojawić w treści formatów reklamowych. Niestety do tej kategorii, czasami zaliczane są również noże kuchenne…. Dla Facebooka nóż to nóż i koniec.

Różowe latarnie?

A co z produktami dla dorosłych? One także dotknięte są zakazem reklamowania. Nie ważne, że produkt będzie targetowany do odbiorców pełnoletnich. Jeżeli treści w obrazie lub słowie odwołują się do szeroko rozumianej pornografii, reklama taka zostanie z pewnością zablokowana. Wyjątkiem są produkty antykoncepcyjne i dotyczące planowania rodziny. W tym wypadku musimy pamiętać jednak, że grafika i tekst nie mogą mieć jednoznacznie seksualnego charakteru.

Nikt nie jest nieomylny

Pamiętajmy, że Facebook do każdej reklamy podchodzi indywidualnie. Nigdy nie możemy mieć 100% pewności, że dany produkt będziemy mogli reklamować bez przeszkód. Zdarzają się również sytuacje, gdy produkt, który dotychczas reklamowaliśmy z powodzeniem, przy ponownej próbie uruchomienia reklamy jest blokowany przez serwis. Co wówczas? Facebook, jak każda wielka organizacja podejmuje niesłuszne decyzje i blokuje emisję reklam, które nie łamią norm zawartych w regulaminie emisji. W takich przypadkach zawsze możemy odwołać się od takiej decyzji. Istnieje duża szansa, że Facebook uwzględni nasze odwołanie i pozwoli wyemitować naszą reklamę.

Rozwiązanie – Test!

Kiedy mamy wątpliwość, czy dany produkt uzyska akceptację, dobrym rozwiązaniem jest wyemitowanie reklamy testowej z niskim budżetem przez okres 2 do 3 tygodni. Dzięki temu zweryfikujemy czy produkt zostanie zablokowany przez portal czy też nie.

Czytajmy regulamin

Warto przytoczyć zdanie z regulaminu, które najlepiej podsumowuje podejście Facebooka do reklam, które budzą wątpliwość: “Zastrzegamy sobie prawo do odrzucania, zatwierdzania i usuwania wszelkich reklam według własnego uznania i z dowolnego powodu.”  

Działajmy!

Choć regulacje te mogą wydawać się restrykcyjne, istnieje wiele sposobów na promowanie treści delikatnych, nie łamiąc przy tym zasad Facebooka. Nie bójmy się eksperymentować i testować nowych rozwiązań.

Facebook Comments

Categories: Social Media
share TWEET share
Leave a reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *