Real Time Marketing w San Escobar

Styczeń 18, 2017 945 0 0

Czasami z pozoru niewinne przejęzyczenie może uruchomić serię nieprzewidywalnych medialnych zdarzeń. Szczególnie, gdy jest się ministrem spraw zagranicznych całkiem sporego kraju w Europie.


O San Escobar słyszeli chyba wszyscy i to po obu stronach Atlantyku. Słynna już wpadka językowa naszego ministra rozpaliła wyobraźnię internautów. Flaga, mapy, waluta, tysiące memów, profile społecznośniowe czy wpis w wikipedii powstały zaledwie w przeciągu doby. [oryginalną wypowiedź można znaleźć na tvn24.pl].

W efekcie, pojawił się czystej rasy viral – słowo, którego większość marketerów nie cierpi, a marki wręcz przeciwnie, uwielbiają. Uzyskaniu efektu viralowego w wykonaniu marek jest bardzo trudne do osiągnięcia i niestety w większość prób kończy się dość żałośnie. To, co marka może zrobić (i robi jeżeli jej brand manager jest dość odważny) to spróbować wykorzystać powstający organicznie viral do własnych celów. Kiedy brand “podczepia się” się pod temat czy wydarzenie, które błyskawicznie  zaczyna zdobywać popularność, otrzymujemy Real Time Marketing (RTM).   


Poniżej przykłady wykorzystania RTM w 5 różnych branżach: 

Turystyka/Hotelarstwo

Skoro wszyscy mówią o San Escobar, powstaje pytanie jak dostać się na do tego karaibskiego raju? Gdzie mieszkać? Na szczęście pojawiło się kilka ciekawych ofert, zobaczmy: 


We do. hotels

AccorHotels

WakacyjniPiraci

Motoryzacja

Nie od dziś wiadomo, że obywatele San Escobar to wytrawni kierowcy a sama komunikacja stoi tam na najwyższym poziomie.

Euro-Car

mytaxi – Aplikacja Taxi

ŠKODA Bednarek Dobroń

 

Rozrywka

Kiedy już znudzi Wam się żar płynący z nieba, zawsze możecie zatopić się w świecie filmu, TV i gier. O repertuar możecie być spokojni, Netflix już tam jest.

Netflix

Comedy Central Polska

G2A.COM

Jedzenie

Na wakacjach możemy sobie pozwolić na więcej, np. na pizze w stylu tropikalnym. Jak smakuje taka pizza? To możemy sprawdzić w Pizza Hut.

Pizza Hut

Odzież/Obuwie/Gadżety

Udając się do naszego miejsca docelowego, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni strój i ekwipunek. Jak zwykle niezawodny w takich sytuacjach okazuje się Michał Górecki z Koszulkowo.com. Tym razem prócz kolekcji koszulek, nabyć możemy również jedyną i niepowtarzalną mapę tego magicznego miejsca.

koszulkowo.com

 

Na koniec pewien rodzynek. Jak się okazuje nie samym Facebookiem Real Time Marketing żyje. By godnie i modnie reprezentować Polskę pod palmami, niezbędne będą właściwe sandały. Doskonały przykład jak wykorzystywać chwilowe trendy w Google.

www.eobuwie.com.pl

 

Dla kogo ten RTM?

Wykorzystanie siły Real Time Marketingu może przynieść wymierne korzyści dla niemal każdej marki. W tym mechanizmie marketingowym nie jest istotna wielkość marki i zasobność jej portfela ale pomysł, czas reakcji i jakość egzekucji. Powinniśmy pamiętać, że komunikat RTM, który chcemy zastosować powinien być spójny z dotychczas prowadzoną komunikacją marki. Zastanówmy się czy temat RTM, który chcemy wykorzystać zostanie pozytywnie odebrany przez naszą target grupę i czy nie zaburzy on wizerunku marki, który jest budowany.

Facebook Comments

Categories: Case Study, Social Media
share TWEET share
Leave a reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *