9 zasad skutecznej kreacji reklamowej [INFOGRAFIKA]

29mar, 2017

Ładna może być pani ekspedientka w sklepie, reklamy muszą być skuteczne. Jak przygotować kreację reklamową, która taka właśnie będzie? 9 zasad, o których musisz pamiętać.  

Na wynik kampanii reklamowej składa się ogromna ilość parametrów, z których każdy jest równie ważny. Zaczynając od produktu, konkurencji przez zespół, strategię a na pogodzie za oknem kończąc. Pośród tych wielu elementów swoje zasłużone miejsce zajmuje oczywiście kreacja reklamowa.

Nie ma magicznego rozwiązania, które zapewni nam sukces na tym polu, ale możemy znacznie zwiększyć nasze szanse na powodzenie, poprzez zastosowanie się do kilku, wcale nieprostych wytycznych.

1)ZADBAJ O BRANDING

Czyli bądź widoczny – na pierwszy rzut oka użytkownik musi wiedzieć jaka marka stoi za reklamą. Co nam po świetnej kreacji, jeśli odbiorca będzie miał problem z identyfikacją marki, która jest właśnie promowana? Pamiętaj “większe logo” ma znaczenie, zwłaszcza w dobie małych ekranów, na których wszyscy działamy.  Nike zawsze dobrze dba o swój branding. Bądź jak Nike. 

 

 

2) ZACHOWAJ SPÓJNOŚĆ

Mów do rzeczy, językiem jaki Twoja marka wypracowała. Nie masz swojego stylu komunikacji? Koniecznie go stwórz! Czasem spotykam reklamy, po zobaczeniu których zadaję sobie jedno pytanie “Po co?” Po co marka decyduje się na komunikację, która jest tak daleko od wizerunku, który wypracowała i który prezentuje. Budując komunikat pamiętajmy, by treścią i obrazem mówić o rzeczach, które wpisują się w styl Twojej marki. Od lat niezwykłą spójnością wyróżnia się NJU MOBILE. Ten sam brand hero, ten sam styl, ten sam język, te same kolory. Z biegiem czasu takie konsekwentne działanie będzie procentowało coraz mocniej.  

 

 

 

3) WYKORZYSTUJ EMOCJE

Aby mieć szansę być zauważonym pośród tłumu informacji, Twoja reklama musi być JAKAŚ! Musi budzić przede wszystkim emocje: Rozśmieszaj – Poruszaj – Intryguj – Zaciekaw. To właśnie dzięki emocjom będziesz miał szansę przykuć uwagę a następnie skłonić do konkretnego działania np. zakupu. Po sukcesie kampanii świątecznej Allegro (wszyscy pamiętamy “Hi, I’m your grandpa”), firma kontynuuje działanie mocno wykorzystujące emocje rodzinne.   

4) WEZWIJ DO DZIAŁANIA

Powiedz czego oczekujesz od ludzi, jaką reakcję chcesz wywołać. Nikt nie będzie domyślał się co autor miał na myśli, jeżeli nie będzie to wyraźnie wyartykułowane. Zależy Ci na kliknięciach w reklamę komunikuj “Kliknij”. Chcesz, by poznali Twoją reklamę? Komunikuj “Sprawdź”. Chcesz, by odwiedzili Twój sklep? Komunikuj “Odwiedź nas”. Po prostu stosuj wezwania do działania CTA (Call To Action). Rada ta wydawać się może banalnie prosta, jednak nadal wiele marek o niej zapomina. Większość marek używa zwrotu “Sprawdź” lub “Dowiedz się więcej”, można jednak zastanowić się nad bardziej oryginalnym zwrotem, tak jak zrobiła to Mazda z  CTA”Poczuj jedność”.    

 

 

5) JEDNA KREACJA – JEDEN PRZEKAZ

Kiedy już decydujemy się wydać pewną kwotę na reklamę, uruchamia się w nas potrzeba maksymalizacji tych pieniędzy. W efekcie czego wpadamy na pomysł, by na jednej powierzchni reklamowej przedstawić np. 6 produktów. Jest to kiepski pomysł i to z kilku powodów. Wspomnę tylko o najważniejszym moim zdaniem. Percepcja odbiorcy jest bardzo ograniczona. Przykuwając uwagę na 5 s (a tyle to mniej więcej trwa) nie jesteśmy w stanie przekazać silnego i czytelnego komunikatu dla 6 przedmiotów. Wybierzmy 1, maksymalnie 2 produkty, które będą stanowiły oś naszej komunikacji wizualnej. Inaczej osiągniemy chaos komunikacyjny na własnej kreacji. Poniżej przykład dobrze wyeksponowanego, czytelnego banera produktowego od firmy NAC i Allegro. Wyobraźcie sobie gdybyśmy na tej przestrzeni umieścili np. 6 różnych kosiarek. Wyglądałoby to co najmniej nieczytelnie.           

 

 

6) ZŁÓŻ OBIETNICĘ NAGRODY – KUPON, ZNIŻKA, TRIAL

Jedną z zasad, która kieruje ludzkim zachowaniem jest zasada wzajemności. Jeżeli mamy możliwość zaoferowania czegoś odbiorcy, coś możemy dać, to łatwiej będzie nam coś otrzymać. Dajemy zniżkę – otrzymujemy zakup, dajemy wersję testową – otrzymujemy dane osobowe użytkownika. Bądźmy rozsądni w doborze benefitów, powinny być na podobnym poziomie wartości. Złóżmy obietnicę, ale koniecznie jej dotrzymajmy! W tej materii możemy wszyscy uczyć się od Lidla. Już po raz kolejny oferuje on książki z przepisami za wydaną odpowiednią kwotę na zakupy. 

 

 

7) PRZYKUJ UWAGĘ

Cały szum informacyjny, który każdego dnia do nas dociera, powoduje zobojętnienie ludzi na większość reklam. Nasza kreacja powinna swoją treścią i obrazem natychmiast przykuć uwagę odbiorcy. Nie musimy wcale szokować. Wystarczy, że odpowiednio dobierzemy kolory lub użyjmy mocnego zwrotu bezpośredniego – “MĘŻCZYZNO – ZATRZYMAJ SIĘ!”. Nasza reklama powinna wywoływać tzw. efekt “STOP” – natychmiastowe przykucie uwagi. Plakat Discovery Channel zdecydowanie spełnia ten warunek.  

 

 

 

8) WYRÓŻNIJ SIĘ

Myśląc nad kreacją reklamową, zastanówmy się w jakim otoczeniu będzie ona funkcjonowała oraz z kim tak naprawdę będziemy konkurowali. Warto poświęcić trochę czasu i przeprowadzić analizę konkurencji pod kątem komunikacji wizualnej. Poszukajmy dla siebie stylu, niszy, która będzie odróżniała nas od innych marek z naszego segmentu. Jeżeli konkurencja jest krzykliwa i kolorowa, może powinniśmy przyjąć styl minimalistyczny i wyważony. Jeżeli wszyscy wokół oferują “darmową dostawę” znajdźmy inny benefit, który możemy dodać klientowi. Dobry przykładem trafionego, wyróżniającego komunikatu jest SATURN i jego “BEZPŁATNA OCHRONA SMARTFONA!” czyli po prostu folia zabezpieczająca, której koszt wynosi kilka złotych. Tani i oryginalny sposób na wyróżnienie się ze swoim komunikatem.

 

 

9) BĄDŹ ZROZUMIAŁY

Używaj tekstów i obrazów, które będą czytelne i łatwe w przetworzeniu dla odbiorcy do którego się zwracasz. Czasami stajemy przed pokusom wykorzystania zwrotów, które wydają się nam oryginalne i wyjątkowe lub chcemy upiększyć naszą reklamę w iście artystyczny sposób (sam często się na tym łapię). Nie róbmy tego za wszelką cenę. Możemy zostać niezrozumiani lub odczytani jako marka “nie dla mnie”. Jak napisałem we wstępie, reklama ma być skuteczna, niekoniecznie ładna. Poniżej przykład reklamy, która jest skuteczna a zarazem ładna. HEINZ   – jestem ich wielkim fanem kreacji tej marki.

 

 

JAKOŚĆ WYMAGA CZASU

Na koniec ostatnia rada, może najprostsza. Dajmy sobie czas na stworzenie dobrej kreacji. Kiedy już coś przygotujemy odejdźmy od komputera, idźmy na spacer czy obejrzyjmy serial a potem wróćmy i oceńmy naszą kreację jeszcze raz. Będzie nam wówczas łatwiej wyłapać elementy, które będą wymagały korekty.  

Nie zawsze będzie możliwe zastosowanie wszystkich wymienionych wytycznych w jednej kreacji reklamowej. Nic w tym złego. Każdy produkt jest inny, każdy z nas wybiera inne środki czy kanały promocji. Warto jednak pamiętać o tych kilku cennych uwagach, które zdecydowanie mogą podnieść skuteczność naszej kampanii reklamowej, a to jest przecież najważniejsze.   

 

 

INFOGRAFIKA

Facebook Comments
X