Biznesowe treści na TikToku – 7 porad, o których warto wiedzieć

16kw., 2022

Dlaczego warto być z biznesem na TikToku?

Czy jest miejsce na biznesowe treści na TikToku? Zdecydowanie Tak. Jeżeli chcesz budować komunikację swojej firmy w Social Media to właście TikTok jest platformą od której warto zaczynać. Ogromna dynamika wzrostu i unikalny sposób prezentowania powodują, że TikTok jest platformą pierwszego wyboru dla większości obecnych 20-latków. Co więcej, to platformy takiej jak Instagram i Facebook zaczynają naśladować TikTok, który wyznacza trendy i zmienia zasady prowadzenia komunikacji z odbiorcą.

Chcę podzielić się z Tobą moimi spostrzeżeniami i wynikami po 3 miesiącach regularnego publikowania treści marketingowych na TikTok-u. 

Treści biznesowe na TikToku

Marketing to nie tylko mój zawód ale też zainteresowanie. Fascynuje mnie cały proces komunikacji i podejmowania decyzji przez ludzi. Pracując od 12 lat w branży marketingowej, miałem szansę zebrać bardzo bogate i ciekawe doświadczenia, którymi chcę dzielić się na TikToku. Od małych agencji przez startup do wielkiej korporacji. Ta ścieżka dostarczyła mi zestaw różnorodnych kompetencji i punktów widzenia na działalność biznesową.  

Trudne początki

Do publikowania na TikToku podchodziłem dwukrotnie. Pierwsza próba była nie udana. Bojąc się (tak, bojąc) oceny innych jak i swojej niewiedzy, zaplanowałem sobie, że opublikuje 5 pierwszych TikToków i zobaczymy co się stanie. I stało się niewiele :(. Pierwsze materiały były słabo skomponowane z kiepską dynamiką i przegadaną treścią. Skutkowało to niewielkim zainteresowaniem co skutecznie mnie zniechęciło do dalszej pracy –  dałem sobie spokój na kilka miesięcy. 

Kiedy zebrałem siły i postanowiłem wrócić do publikowania, zacząłem analizować czym wyróżniają się treści innych twórców, osiągające dobre wyniki. Te obserwacje zacząłem wcielać w życie i konsekwentnie publikować, poprawiać się, publikować, poprawiać się … i po 15 kolejnych materiałach zacząłem zdobywać przyzwoite wyniki.  

Wyniki na TikToku po 3 miesiącach publikacji 

Kilka liczb jakie wypracowałem w okresie ok. 90 dni mojej aktywności, publikując marketingowe treści na TikToku. 

180 opublikowanych TikToków 

1 300 udostępnień moich treści 

5 300 obserwujących 

32 000 lików 

600 000 wyświetleń video 

Czy to dobre wyniki? Ja jestem bardzo zadowolony.
Opowiadam o marketingu, komunikacji i narzędziach digitalowych i powiedzmy sobie szczerze, że nie są to tematy specjalnie sexy – przynajmniej dla większości ludzi :). 

7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o publikowaniu biznesowych treści na TikToku 

Jeżeli Ty również myślisz o publikowaniu na TikToku treści związanych ze swoją branża, warto byś pamiętał o tych rzeczach:

1) Nie ma większego znaczenia czy masz duże konto czy dopiero startujesz.

Jeżeli tworzysz dobre treści (wpadającej w algorytm) to będziesz docierał do dużej liczby osób.
TikTok promuje twoje filmy głównie do osób, które nie są Twoimi followesami. Jest to podejście zupełnie inne od dobrze nam znanych platform jak Facebook czy Instagram.

2) Dźwięk, światło, efekty przejścia, montaż – po prostu dynamika.

To ważny element budowania uwagi. Nie ma czasu na puste frazesy. Powinieneś zmieścić się ze swoją treścią w 60 sec. Nie jest to zawsze łatwe, ale wymusza na twórcach przekazywanie tylko istotnych komunikatów.

3) Polubienia materiału nie wpływa w dużym stopniu na zasięg jaki się generuje.

Bardziej liczy się czas spędzony z twoim materiałem. Jeżeli twój materiał przyciąga i zatrzymuję uwagę to będzie promowany przez algorytm.  

4) Każda branża może odnaleźć się na TikToku.

Mechanicy samochodowi, rolnicy, wędkarze, pracownicy dyskontów czy biblioteki publiczne –  potrafią generować sporą oglądalność i angażować społeczność. Nie liczy się temat o jakim mówisz a sposób w jaki przekazujesz treści.

5) Platforma cały czas ewoluuje.

Mam wrażenie, że jeszcze szybciej niż inne dobrze mi znane. I nie chodzi tylko o nowe funkcje a o sposób w jaki dociera się do odbiorców. Kiedy myślisz, że już „rozgryzłeś” w jaki sposób tworzyć treści by były oglądane, nagle następuje niespodziewana zmiana ustawień. Coś co działało do tej pory nagle przestaje działać. Trzeba się zmieniać razem z TikTok-iem, nie można osiadać na laurach.   

6) Implementowanie materiałów komunikacyjnych z Instagram’a czy Facebooka nie będzie się sprawdzało.

Tu trzeba opracować system tworzenia treści biznesowych dopasowany do tej platformy. Statyczne grafiki czy nawet ładne zdjęcia nie będą przynosiły nam efektów. Możemy jednak korzystać z tych samych pomysłów na treści, jednak pomysły na posty i video muszą być przygotowane w inny sposób.

7) Dla wielu osób pokazywanie twarzy może być kłopotliwe, doskonale to rozumiem.

Na szczęście jest wiele przykładów kont, które działają z powodzenim na TikToku bez ujawniania twarzy twórców. Jeżeli materiał niesie ze sobą wartość, znajdzie swoją grupę odbiorców.

Każdy biznes może być na TikToku, ale nie każdy musi

Czy każdy może tworzyć biznesowe treści na Tik-Toku? Uważam, że tak. Jednak nie zawsze jest to najefektywniejsza forma budowania komunikacji. Np. firmy z kategorii beauty powinny mocno zaangażować się również w Instagram a biznesy z kategorii B2B nie mogą pominąć LinkedIn. Każda firma musi samodzielnie rozważyć czy obecność na TikToku pomoże jej spełnić biznesowe plany i czy będzie to spójne z ogólną strategią komunikacji.

Facebook Comments
X