Gdy myśli się o komunikacji B2B w mediach społecznościowych, pierwszym portalem, jaki przychodzi do głowy, jest LinkedIn. I słusznie – to świetne miejsce do realizacji celów marketingowych. Jednak komunikacja to dziś w dużej mierze walka o uwagę odbiorcy i docieranie do niego na różnych polach. Nieocenioną wartość w działaniach B2B może przynieść również TikTok.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- dlaczego warto wykorzystać TikToka w działaniach B2B,
- jak przygotowywać materiały, które pozwolą Ci dotrzeć do szerokiego grona odbiorców,
- jakimi treściami mogą dzielić się na TikToku firmy B2B,
- o co warto zadbać, jeśli chcesz rozpocząć współpracę z zewnętrznym konsultantem.
Krótkie, dynamiczne materiały wideo nagrywane w orientacji wertykalnej można spotkać już nie tylko na TikToku. Facebook, Instagram, Pinterest czy YouTube szybko się zorientowały, że preferencje użytkowników dotyczące treści się zmieniają. Rolki czy shortsy to nic innego jak adaptacja tiktokowego sposobu prezentowania contentu.
Wskazówka marketingowa
Możliwość umieszczania materiałów wideo na różnych platformach społecznościowych to korzystna sytuacja dla marketerów. Jeden film, np. 15-sekundowy, możesz opublikować jednocześnie na pięciu portalach. To niesamowita oszczędność czasu i Twoich zasobów oraz klasyczny przykład recyklingu treści.
Dlaczego warto robić marketing na TikToku?
Niektórzy mogą zapytać: „Ale czy na TikToku są obecne firmy? Mój produkt jest do nich skierowany”. Na TikToku są przede wszystkim ludzie, a za zakupem w każdej organizacji, małej czy dużej, stoi człowiek. Nie należy więc patrzeć na komunikację jak na B2B, a raczej na H2H – human to human.
TikTok jest liderem pod względem średniego dziennego czasu spędzanego w aplikacji. Przeciętny użytkownik korzysta z tej platformy średnio 45,8 min dziennie. Dla porównania: wynik Instagrama wynosi 30,1 min. Odbiorcy przebywają naprawdę długo czasu na TikToku, a jednym z Twoich zadań jest szukanie miejsc, w których możesz przyciągnąć uwagę swojej grupy docelowej.
Ale czy na TikToku nie znajdują się same dzieci? Nic bardziej mylnego.
Według TikTok Ads Managera 75% wszystkich użytkowników aplikacji w Polsce to osoby w wieku 18+ (8,3–10,2 mln), a 35% – powyżej 25. roku życia (4–5 mln).
W tej właśnie grupie znajdują się decydenci z rynku B2B.
W badaniu Hootsuite 13,9% osób decyzyjnych z rynku B2B przyznało, że TikTok wpłynął na ich wybory zakupowe. Czy to dużo? W mojej ocenie całkiem sporo, zwłaszcza że brano tu pod uwagę tylko tych, którzy są świadomi oddziaływania komunikacji na swoje decyzje. Wielu odbiorców nie ma świadomości, że content, z którym się spotykają przez 2–3 s, może na nich wpływać.
Wskazówka marketingowa
Treści na TikToku dobierane są dla użytkowników indywidualnie na podstawie czasu, jaki spędzają oni przy filmikach konkretnej tematyce. Jednocześnie aplikacja cały czas sprawdza, co nowego może być dla nich interesujące. Zatem istotą obecności na TikToku jest odkrywanie – nowych twórców, nowych informacji oraz nowych firm. W badaniu „Holiday Shopping Behavior Custom Research” 39% użytkowników TikToka przyznało, że odkryło tam produkt lub markę, o której istnieniu wcześniej nie wiedziało.
Warto pozwolić się odkryć w tym medium, ale żeby tak się stało, najpierw trzeba przełamać swoje uprzedzenia i zacząć działać. Jak? Najlepiej od obserwacji i śledzenia tego, jak w komunikacji B2B na TikToku poruszają się inni (analiza przypadku).
Przykłady firm, które wykorzystują TikTok w działaniach marketingu B2B
1. Mecenas od Biznesu (www.tiktok.com/@mecenas_od_biznesu)
- Maria Kobryń to radczyni prawna, która na TikToku zbudowała mocną społeczność osób zainteresowanych prawem w kontekście prowadzenia działalności biznesowej.
- Ponad 220 tys. obserwujących i przeszło 1,5 mln polubień świadczy o jej dużej konsekwencji w pracy nad profilem. To doskonały przykład budowania marki eksperckiej w zakresie usług biznesowych.
- Profil wyróżnia się merytorycznością. Autorka nie tańczy, nie śpiewa, a jej materiały powstają często w samochodzie czy w czasie przerw od innych zajęć. Światło bywa nie najlepsze, a telefon mało kiedy jest w pełni statyczny, ale na TikToku to nie problem. Bycie niedoskonałym oznacza bycie autentycznym, a to dużo ważniejsze na tej platformie.
2. Vilpe (www.tiktok.com/@vilpe_global)
- Ta fińska firma zajmuje się produkcją m.in wentylacji dachowych, czerpni powietrza czy wpustów. Produkty są specjalistyczne i skierowane do budownictwa przemysłowego. Raczej mało tiktokowe, mógłby ktoś pomyśleć.
- Jednak firma Vilpe, która na zgromadziła już 85 tys. obserwujących, nie prezentuje swoich produktów, ale rozmawia ze swoimi pracownikami. To oni stoją w centrum komunikacji, bo to oni tworzą ten biznes.
- W miniwywiadach opowiadają, co lubią w swojej pracy, jakie są ich pasje i zainteresowania. To przykład profilu, na którym nie ma podążania za trendami, tańczenia czy wygłupiania się. Firma buduje wizerunek pozytywnej, zgranej ekipy, która bardzo dobrze czuje się w swoim miejscu pracy.
3. Gęste sito rekrutacji (www.tiktok.com/@geste_sito_rekrutacji)
- To profil należący do firmy TeamQuest, która wykorzystuje TikToka do świadczenia usług dla biznesu, tj. pozyskiwania dla swoich klientów nowych pracowników z branż IT oraz sales & marketing. Profil biznesu rekruterskiego prowadzony jest z dużym humorem i dystansem do pracy.
- Każdy kolejny filmik ma na celu wywołanie uśmiechu na twarzy odbiorcy i budowanie ciepłego, przyjacielskiego wizerunku firmy. Rekruter powinien przecież budzić sympatię, aby zyskać zaufanie obu stron. Profil utrzymany w duchu zasady „pośmiejmy się razem z siebie samych” na pewno w tym pomaga. Firma bardzo sprawnie korzysta z pojawiających się trendów i adaptuje je do świata rekrutacji.
4. Grupa iCEA (www.tiktok.com/@grupa_icea)
- Czy świat SEO jest trudny do zrozumienia? Na pewno nie tak bardzo, gdy śledzisz treści publikowane przez Grupę iCEA – dobrze kręcone, głównie merytoryczne, przeplatane humorem. To bezpieczna mieszanka contentowa dla każdego biznesu, który z jednej strony chce nieść wartość, a z drugiej – zaprezentować się z trochę mniej formalnej strony.
- Na profilu znajdziesz nieco zabawy i spojrzenia na SEO z przymrużeniem oka, ale też serię materiałów wideo z konkretnymi poradami.
Jak docierać do odbiorców na TikToku?
Spośród różnych celów marketingu B2B, jakie możemy realizować przez działania contentowe na TikToku, na pewno warto wyróżnić zasięg i ekspozycję marki.
Dzięki pracy nad jakością i tematyką tiktoków możesz sprawiać, że Twoje materiały wideo będą docierały do właściwych osób. Algorytm wyszukuje przecież użytkowników, którzy mogą być zainteresowani daną tematyką. Jak mu w tym pomóc?
Aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców na TikToku, staraj się postępować zgodnie z poniższymi zasadami:
- twórz wideo o długości od 8 do 15 s,
- dokładaj napisy,
- korzystaj z dźwięków, które są popularne w danym momencie,
- stosuj dynamiczne przejścia między ujęciami,
- przyciągaj uwagę w trakcie pierwszych 3 s materiału,
- wykorzystaj fakt, że użytkownicy TikToka są spragnieni informacji i ciekawych historii.
5 pomysłów na treści na TikToku dla firm B2B
1. Filmy edukacyjne: „Jak wykonać X”, „Dlaczego robić X lub nie robić X”, „3 powody, dla których warto robić X”.
2. Storytelling. Opowiadaj o tym, jakie były początki firmy. O projektach, które się nie udały, czy porażkach, z których zostały wyciągnięte wnioski
3. Q&A. Zachęcaj w swoich materiałach do zadawania pytań.
Wskazówka: Funkcja „Odpowiedz w formie filmu” to doskonały sposób na tworzenie treści i utrzymywanie kontaktu z widzami.
4. Obalanie mitów. Niemal we wszystkich branżach funkcjonują mity, z którymi firmy muszą się zmagać. Treści wideo na TikToku mogą pomóc Ci je obalić i przyciągnąć uwagę odbiorców.
5. Sekrety branży. Każdy lubi poznawać sekrety. Twoi widzowie z pewnością też to pokochają. Sekret nie musi być szokujący – wystarczy, że nie jest powszechnie znany.
Jak zacząć nagrywać TikToki?
Pod względem technologicznym produkcja TikToków nie jest wymagająca. Telefon, dobre światło, statyw i aplikacja do edycji – tyle na początku wystarczy. Główną rolę powinni odgrywać pracownicy lub właściciele – to ich twarze mają się pojawiać w wideo. Zastanów się więc, czy masz osoby gotowe brać udział w komunikacji Twojej firmy w taki sposób.
Komunikacja na TikToku nie jest podobna do działań na innych portalach społecznościowych, dlatego zwłaszcza na początku warto skorzystać z doradztwa zewnętrznego konsultanta lub agencji, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu działań marketingowych na tej platformie
Co jest najważniejsze w marketingu na TikToku?
Choć TikTok to świetne narzędzie do prowadzenia działań marketingowych B2B, to nie każda firma będzie mogła i nie każda powinna się na tej platformie znaleźć.
TikTok jest bardziej wymagający niż Facebook czy Instagram. Tu nie wystarczy prosta grafika z Canvy z podpisem: „Miłej kawusi”. Jednak jeżeli już zdecydujesz się budować swój marketing B2B z użyciem krótkich materiałów wideo, przygotuj się na długą i konsekwentną pracę. Wymierne wyniki pojawią się raczej po kilku miesiącach niż po kilku dniach.
Najważniejsza jest konsekwencja.
Autor:
Łukasz Sokołowski
lukaszsokolowski.com.
Buduję strategie online/Szkolenia Social Media/ Marketing na TikToku/ Facebook Ads/ Konsultacje marketingowe.