Marketing się zmienia i trzeba być na bieżąco z galopującym rynkiem. Przykład takiej zmiany to NFT.
Non-fungible tokens mogą stać się kolejnym milowym krokiem w nowoczesnym pojmowaniu dóbr i wartości. Jakie marki korzystają z NFT? Sprawdź 3 przykłady, które przygotowałem.
Marketing się zmienia i trzeba być na bieżąco z galopującym rynkiem. Przykład takiej zmiany to NFT. Non-fungible tokens mogą stać się kolejnym milowym krokiem w nowoczesnym pojmowaniu dóbr i wartości. Jakie marki korzystają z NFT? Sprawdź 3 przykłady, które przygotowałem.
Mechanizm psychologiczny na jakim opiera się fenomen NFT jest od wieków ten sam.
Ograniczone dobro i chęć posiadania czegoś unikalnego, tylko po to by zaspokoić swoje ego.
Wszystkie marki luksusowe, działa sztuki, opierają się na tej samej zasadzie.
Działo Banksy’ego jest tak drogie, nie dlatego że jest niesamowite w procesie wykonania, czy prezentuje umiejętności nieosiągalne dla innych.
Jest drogie, tylko dlatego, że jest go mało a jednocześnie wiele osób chce je mieć.
Tak samo jest z NFT. Popyt kształtuję cenę.
Ktoś może powiedzieć „Ok, ale mogę sobie skopiować taką grafikę czy video z NFT i mam to samo”.
Jasne, tak samo możesz skopiować obraz Salvadora Dali. Na ścianie będzie wyglądał identycznie, ale tylko oryginał wart jest miliony. To samo tyczy się NFT.
Poniżej 3 przykłady marek globalnych, które zaczęły korzystać z NFT w swoich działaniach.
NBA zarabia na NFT miliony dolarów
Amerykańska liga koszykówki wypościła kolekcję „Top Shot moments”.
Są to filmiki video z ikonicznymi rzutami oddanymi przez topowych graczy. Efekty? Wartość sprzedaży tych NFT przekroczyła $600 MLN….Wow. Obecnie najdroższy „rzut” to ten oddany przez Derricka Rosa. Zobaczcie go niżej.
To NFT wyceniane jest obecnie na $1 000 000. Dlaczego jest takie drogie? Szczerze, to nie mam pojęcia. Sprawdźcie TOP 10 najdroższych NFT od NBA.
Coca – cola korzysta z NFT w działaniach PR
Popularny producent słodkich napojów wypuścił specjalny wirtualny box.
Zestaw 4 wirtualnych elementów można było wylicytować w ramach charytatywnej aukcji wspierającej Olimpiady Specjalne. W skład wirtualnego pudełka wchodziły elementy jak widać na grafice.
Zwycięzca aukcji za ten historyczny, cyfrowy produkt, zapłacił $575 tyś. Na razie było to wyraźnie badanie tematu w bezpieczny dla marki sposób. Jest to dobry przykład jak marka może korzystać z NFT swoich marketingowych planach.
RTFKT to producent wirtualnych butów, kupiony przez NIKE
Czym jest RTFKT? To firma produkująca wirtualne obuwie sportowe! I będąc szczery dopiero zbierając materiały do tego wpisu usłyszałem o niej po raz pierwszy. W grudniu 2021 Nike poinformował, że został nowym właścicielem tego „producenta”.
W lutym 2021 firma sprzedała w ciągu 7 minut ( tak, siedmiu) 600 par wirtualnych butów za łączną kwotę $3,1 MLN. Jak obecny właściciel, Nike, wykorzysta NFT w swoich działaniach promocyjnych. Tego jeszcze nie wiemy.
Jednak zakup całej spółki mówi nam o tym, że nie jest to przelotny romans a poważny związek. Tak wyglądają przykładowe prace ze studia RTFKT.

Wykorzystanie NFT przez marki to duża szansa ale też ryzyko
Oprócz wspomnianych marek również Louis Vuitton, Gucci, Burberry czy Asics rozpoczęli swoją przygodę z NFT.
Wirtualne dobra to ogromny biznes, którego wartość rośnie z miesiąca na miesiąc. Obecnie wydaje się on być przeznaczony dla dużych marek i ludzi z zasobnym portfelem.
Lecz NFT będzie wchodziło pod strzechy – tego jestem pewien. Czy jest to rozwiązanie dla wszystkich? Zdecydowanie nie. Wszystko co nowe budzi początkowo niepewność.
Jednak odważne marki które w DNA wpisaną mają innowacje chcą docierać szerzej i sprawniej do pokolenia Y, powinny mocniej zainteresować się tym trendem.