Jak planować mały budżet marketingowy?

28lut, 2021

Kampanie o zasięgu ogólnopolskim, celebryci, produkcje TV, nagrody branżowe tu Effie tam Mixx Awards. Duże budżety marketingowe rozpalają wyobraźnie nie jednego specjalisty od reklamy i marketingu.

Budowanie  wspaniałych produkcji poruszających tłumy zazwyczaj wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. 

Stworzenie pięknej i skutecznej kampanii gdy mamy  bardzo duży budżet do dyspozycji to nic nadzwyczajnego. Z dużym budżetem każdy to potrafi, prawda? (oczywiście nie prawda, ale to temat na osobną historię). 

Rzeczywistość jest jednak inna. Zdecydowana większość przedsiębiorstw nie wydaje na marketing nic lub też są to bardzo skromne kwoty. Mając tego świadomość postawiłem przed sobą pytanie: Jak zarządziłbym małym budżetem marketingowym?

Poniżej mój pomysł na zagospodarowanie niedużego budżetu marketingowego jaki możemy spotkać w tysiącach mikro i małych firmach.

Mały budżet, czyli jaki?

Można zastanawiać się co to znaczy „mały budżet marketingowy”?
Dla pewnego uproszczenia przyjąłem, że mały budżet marketingowy to ok. 1 500 zł miesięcznie.

I powiedzmy sobie szczerze, z budżetem wielkości 1 500 zł miesięcznie świata nie podbijemy. Ale nawet z taką kwotą można wywrzeć pozytywny wpływ na wyniki firmy, którą wspieramy. 

Na jakie działania wydać mały budżet marketingowy?

Poniżej moje propozycje i uzasadnienia jak rozplanowałbym budżet marketingowy w wysokości 1 500 zł netto miesięcznie. Przedstawione kwoty są pewnym uśrednieniem i nie należy ich traktować jako twarde dane. Kiedy planujesz budżet marketingowy częstym zwrotem z jakim możesz się spotkać jest: „to zależy”. Każdy biznes jest inny, ma inny punkt startu, konkurencję, nasycenie rynku, dynamikę itd. To wszystko wpływa na stawki. 

Content marketing – 300 zł miesięcznie

Tworzenie treści na swoją stronę WWW to nie tylko sposób na wyróżnienie się spośród konkurentów ale podstawowy element długofalowej strategii komunikacyjnej. 

Content marketing to podstawa zdrowych działań SEO. Budują one górną część lejka sprzedażowego a im dłużej go uprawiamy tym lepsze wyniki będziemy osiągać.

Dzięki wartościowym treściom nasza strona uzyskuje wyższą pozycję w Google. W sposób organiczny pozwalamy się znaleźć potencjalnym klientom, którzy szukają informacji o zagadnieniach powiązanych z naszym biznesem.   

Marketing treści jest jak fundament w czasie budowy domu.
Na pierwszy rzut oka może go nie widać i trudno jest się nim pochwalić przed sąsiadem, ale bez dobrego fundamentu cała reszta naszych działań może się rozpaść.  

Kto będzie tworzył treści?

Artykuły, które opublikujemy  na naszej stronie możemy zlecić do napisania copywriterowi działającemu na zlecenie lub firmie content marketingowej. Po stronie przedsiębiorstwa jest dostarczenie wsadu merytorycznego.      
 
Koszt produkcji?
Uśredniony koszt 1000 słów ze spacjami to wydatek 50 zł.

Artykuły powinny być łatwe w odbiorze, nie za krótkie, nie za długie – przyjmuje się, że ok. 3000 znaków ze spacjami to wystarczająca długość wpisu na blog.

Zatem szybka matematyka.
3000 znaków  = 150 zł. Jest to koszt 1 artykułu.

W kwocie 300 zł otrzymamy 2 artykuły do opublikowania w miesiącu.
Czyli w skali roku daje nam to już przyjemną liczbę 24 artykułów na naszych stronach.   

Google AdWords  – 700 zł miesięcznie

Niezależnie od rodzaju biznesu jaki prowadzimy zawsze spotkamy na rynku grupę potencjalnych klientów, którzy doskonale wiedzą czego potrzebują. Nie musimy ich edukować, nie musimy im objaśniać korzyści płynący z danego produktu. Takie osoby często już wiedzą czego chcą, teraz zastanawiają się od kogo tę rzecz kupić.

Działania AdWords sprawdzają się doskonale w dolnej części lejka sprzedażowego.  Możemy na naszą stronę sprowadzać osoby, które są realnie zainteresowane naszym  produktem.

Kto będzie prowadził reklamy?

Możemy zlecić takie działania freelancerowi czy agencji, lub też możemy spróbować swoich sił samodzielnie, do czego zachęcam.

Google udostępnia dziesiątki materiałów szkoleniowych dzięki którym możemy nie tylko nabyć niezbędną wiedzę, ale też uzyskać certyfikat. Sprawdźcie platformę Skillshop

Można też znaleźć całą masę darmowych lekcji i szkoleń na YouTubie czy specjalistycznych blogach. To naprawdę nie jest takie trudne jak może się wydawać. 

Jeżeli takie zadania zlecamy, usługobiorcy pracują zazwyczaj na % od budżetu. Zazwyczaj od 10% do 20% budżetu przeznaczonego na media.

Przy małym budżecie jaki tutaj omawiamy skłaniałbym się do samodzielnego podjęcia się tego zadania.  Pewnie od razu nie będziemy tak sprawni jak agencja. Poznamy  jednak system reklamowy i zdobędziemy nowe umiejętności.
Kiedy przyjdzie nam zarządzać większym budżetem, który wymaga większych nakładów pracy i niezbędna będzie pomoc  zewnętrznego podmiotu, będzie na zupełnie innym poziomie w czasie rozmów z agencją.

Jakie są stawki?

Tak jak wspomniałem wcześniej „to zależy”. W działaniach Google AdWords rozliczamy się w modelu CPC ( Cost Per Click) czyli płacimy za każde kliknięcie w naszą reklamę.

Stawki mogą wynosić od 0,20 zł do 20 zł za 1 kliknięcie. 

W narzędziu Planer Słów Kluczowych Google Ads możemy nie tylko sprawdzić jakie słowa wybrać do zaplanowania naszej reklamy ale również zobaczyć przewidywany koszt kliknięcia dla każdej z tych fraz.  

Facebook Ads – 500 zł miesięcznie

Ostatnim elementem w naszym mikro media planie będą działania Facebook Ads. Facebook oferuje 11 różnych celów kampanii do wyboru. Zawsze pierwszym krokiem jest ustalenie co chcemy osiągnąć poprzez naszą reklamę.

Możemy budować świadomość marki, ruch na stronę, generować pobrania aplikacji czy zdobywać leady sprzedażowe.  

Ja chciałbym jednak zwrócić uwagę na działania remarketingowe z wykorzystaniem celu konwersja. Czyli chcemy wyświetlać reklamę osobom, które z największym prawdopodobieństwem dokonają konwersji (czyli zakupu produktu czy pozostawienia danych sprzedażowych).

Naturalnym jest, że większość osób, która trafia na naszą stronę nie dokonuje akcji, jakiej oczekujemy – zakup, zostawienie danych, nawiązanie kontaktu.

Część z tych osób po prostu nie przekonała się do naszego produktu. Jest również część osób, która nie oceniła negatywnie naszej oferty ale z jakiegoś powodu nie dokończyły konwersji – coś im przeszkodziło.  

Takie osoby mamy szansę „odzyskać” wracając do nich z komunikatem remarketingowym tworząc grupy niestandardowych odbiorców.

Co jest potrzebne? 

Podstawią wszystkich działań na Facebooku jest prawidłowo wpięty i skonfigurowany PIXEL.

Kto będzie prowadził działania?

Podobnie jak w przypadku Google AdWords, reklamę może prowadzić freelancer, agencja lub możemy działać samodzielnie. Częstym modelem jest oddawanie całości działań reklamowo – marketingowych w ręce jednej agencji. Usprawnia to proces zarządzania całością.

Jakie są stawki?

Pytanie o koszt jest zawsze najtrudniejszym pytaniem. Na stawkę konwersji wpływa od kilku do kilkunastu czynników (cena naszego produktu, konkurencja, jakość kreacji reklamowej, sezonowość, ustawienia kampanii itd.) Rozpiętość może sięgać od kilku do kilkuset złotych za akcję. 

Podsumowanie 

Propozycje rozplanowania małego, miesięcznego budżetu marketingowego: 

Content Marketing (SEO): 300 zł
Google AdWords: 700 zł
Facebook Ads (remarketing): 500 zł

Warto pamiętać, że niezależnie jakie kanały marketingowe wybierzemy i jakiej wielkości budżet będziemy inwestować, początki są trudne i często nie przynoszą pożądanych efektów. Próbujemy, wyciągamy wnioski, próbujemy ponownie. Jeżeli mały budżet zacznie przynosić pierwsze efekty, wówczas będzie to potwierdzenie skuteczności naszych działań i argument przemawiający za zwiększaniem nakładów na reklamę i marketing.

Facebook Comments
X