Jak przekonać kogoś, by coś dla Ciebie zrobił?

21sty, 2022

Najskuteczniejszą formą proszenia o zrobienie jakiejś czynności jest kontakt „twarzą w twarz”. 

Wielu z nas, w tym również ja, wierzyło, że skuteczność kontaktu przez media elektroniczne jest taka sama jak kontaktu twarzą w twarz. A może po prostu wolałem w to wierzyć?

Kontakt przez telefon, email, video call jest mniej bezpośredni…. i przez to dla wielu przez to mniej stresujący.

Łatwiej nam też pewnie przyjąć odmowę, gdy rozmawiamy za pośrednictwem urządzenia elektronicznego. Nie musimy tak panować nad mimiką czy mową ciała. 

Jeżeli jednak zależy nam na skuteczności, musimy wiedzieć jak przekonać kogoś do zrobienia czegoś dla nas. Zazwyczaj prosimy raz, zatem ten jeden strzał powinien być możliwie najcelniejszy. To rozmowa face to face daje najlepszy współczynnik konwersji. 

Spotkanie twarzą w twarz jest 34 razy bardziej skuteczne niż email 

Z badań opublikowanych przez Harvard Business Review możemy dowiedzieć się, że tylko 30% osób poproszonych poprzez email o wykonanie pewnej prostej czynności zgodziło się to zrobić.

Dla porównania, aż 87% osób poproszonych osobiście o wykonanie tej samej czynności przystało na to.    

Prośba wyrażona bezpośrednio w czasie rozmowy jest 67% skuteczniejsza niż jakakolwiek inna forma kontaktu video czy audio. 

Na drugiej pozycji plasuje się kontakt telefoniczny i video – obie te formy przebijają kontakt via email o 86%. 

3 formy proszenia o coś

W marketingu i sprzedaży przekonujemy klientów 

Kiedy chcemy, by ktoś zapoznał się z naszą ofertą, zapisał się na webinar czy dołączył do naszej listy subskrypcyjnej, są to przykłady proszenia, by ktoś coś dla nas zrobił. 

Dla osób zajmujących się na codzień sprzedażą, taka kolejność nie jest żadnym zaskoczeniem.
Jednak reguła ta nie dotyczy niemal każdej „prośby” jaką kierujemy do innych np. w stronę naszego kolegi z pracy czy dziecka. Warto wiedzieć jak najskuteczniej przekonać kogoś do swoich racji.

Na fali ostatnich zmian w kulturze komunikacji, mogło nam się wydawać, że formy zdalne są conajmniej tak samo dobre. Nic z tego.

Nadal „Masz 5 minut? Pogadajmy w salce„ jest najbardziej skuteczne. 

Facebook Comments
X