Jak wykorzystać krótkie formaty video w sprzedaży online?

03mar, 2023

Jeszcze 2 lata temu krótkie formaty video nagrywane w orientacji pionowej były traktowane jako ciekawostka i rozwiązanie dla tych firm, które mają duże budżety i lubią eksperymentować w Social Media. Dziś blisko 40% firm deklaruje wykorzystywanie krótkich formatów video w celu sprzedaży swoich produktów online.

Rewolucjonistą, który zmienił sposób tworzenia i konsumpcji treści w Social Media jest TikTok. Jednak tego typu materiały spotkamy dziś również na Facebooku, Instagramie, YouTubie czy Pinterst’cie. Rolki czy shortsy to nic innego jak adaptacja tiktokowego sposobu prezentowania contentu. 

 

Sprzedaż w Social Media 

Video stają się centralnym punktem kanałow Social Media, a sprzedaż w tym obszarze (Social Commerce) będzie bardzo mocno rozwijała się w najbliższych latach.

Niektóre z platfotm Social Media oferują rozwiązania in-app shopping, czyli dokonywanie  zakupów bezpośrednio z poziomu platformy. Dzięki takiemu rozwiązaniu elimunjemy jeden z kroków na ścieżce klienta tj. przejście na stronę www. Im mniejszą liczba kroków jaką ma pokonać klient, tym wyższy współczynnik konwersji.  


Wzrost sprzedaży w Social Commerce jest pochodną nie tylko z mody na szybkie i dynamiczne filmiki. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez HubSpot, to właśnie strategia krótkich video dostarcza najwyższy ROI spośród wszystkich rowiązań dostepnych na platformach Social Media. 

 

Video nie musi być idealne 

Jednym z powodów tak błyskotliwej kariery tego formatu jest z pewnością podejście do jakości i sposobu tworzenia treści.Przeciętnej klasy telefon + dobre światło i darmowy program do edycji. To wystarczy, by tworzyć materiały video dla naszego biznesu. Stylistyka nazwana lo-fi’ content polega na tworzeniu treści zbliżonych jakościowo do tych, jakie tworzą przeciętni użytkownicy platformy.

Zatem wykorzystywanie niedoskonałych treści video jest wręcz wskazane. Kiedy wrzucamy w Instagram Reels czy TikToka, materiał przygotowany przez profesjonalne studio produkcyjne, od razu użytkownicy kategoryzują tę treśc jako reklamową. A to zmniejsza szansę na interakcję i obniża czas kontaktu z materiałem.    

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o komunikacji na TikTok’u, zapraszam do mojego wpisu gdzie umawiam komunikację marketingową w segmencie B2B 

 

O czym i jak nagrywać?

Bardzo często, kiedy w końcu podejmujemy decyzję “Ok, lecimy z tym contentem video”, kolejny krok, który nas zatrzymuje to odpowiedź na pytanie: O czym właściwie mam nagrywać i jak się do tego zabrać? Poniżej lista tematów do materiałów video dla branży e-commerce, które pomogą Ci wystartować: 

 

 • Często zadawane pytania. 
  • Prawie dla każdego produktu możemy wyodrębnić zestaw pytań, który pada ze strony kupujących najczęściej. Wykorzystajmy to jako temat naszych wpisów video. 

 • Recenzje produktów. 
  • Podzielmy się naszą opinią na temat produktów, które znajdują się w naszej ofercie. To my jesteśmy ekspertami i to my doradzamy klientom. Nagrajmy recenzje jako tiktoka, rolkę czy shortsa.
 • Behind the scene 
  • Pokażmy życie sklepu internetowego od zaplecza. Ludzie chętnie wchodzą w interakcję z materiałem, który uchyla rąbka tajemnicy. 

 • Opinie klientów na temat wybranych produktów
  • Każdy handlowiec wie, że rekomendacje i potwierdzenia od zadowolonych klientów pozytywnie wpływają na sprzedaż. Przenieśmy te dobre opinie na nasze social media w postaci krótkich video.  

 • Nowości z branży. 
  • W każdej kategorii pojawiają się co jakiś czas innowacyjne produkty lub usługi. Powielmy się swoją opinią czy przewidywaniami dotyczącymi tej nowości.   

 • Jak korzystać z danych produktów. 
  • Czy ten wabik to raczej na szczupaka czy karpia? Czy ten dron będzie odpowiedni dla początkujących? Możliwości mamy niemal nieograniczone. Z jednym produktem możemy zrobić nawet kilka krótkich materiałów video.

 

Jak przygotować video produktowe na TikTok, YouTube lub Instagram?  

Kiedy już wiemy o czym chcemy nagrać, postarajmy się zwiększyć nasze szanse na dotarcie materiału do jak największej grupy odbiorców. Kilka wskazówek jak przygotować krótki materiał video: 

 • twórz wideo o długości od 8 do 15 s. – uwaga odbiorców jest bardzo krótka 
 • dokładaj napisy – nie wyszstkie materiały oglądane są z dzwiękiem. 
 • korzystaj z dźwięków, które są popularne w danym momencie – trendy są pomocne. 
 • stosuj dynamiczne przejścia między ujęciami – naszym zadaniem jest utrzymanie uwagi odbiorcy.  
 • przyciągaj uwagę w trakcie pierwszych 3 s materiału – w tym czasie użytkownik podejmuje decyzję czy materiał jest dla niego interesujący. 

 

Które Social Media wybrać do sprzedaży? 

Poniżej krótkie zestawienie najważniejszych funkcji sprzedażowych dostępnych w platformach Social Media. 

Platforma z krótkimi video 

Czy można korzystać z funkcji sklepu na platformie

Czy można oznaczać swoje produkty w video

Czy można oznaczać produkty innych sprzedawców?

Czy Platforma zapowiada wprowadzenei nowych funkcji ecommerce na video?

Instagram – Rolki

Tak

Tak

Nie 

Tak

Facebook – Rolki

Nie

Nie

Nie

Nie

TikTok

Polska – Nie
Wybrane rynki – Tak 

Polska – Nie
Wybrane rynki – Tak 

Nie

Tak 

YouTube – Shorts

Nie

Nie

Nie

Tak

Pinterest – Pin z pomysłem

Polska – Nie
Wybrane rynki – Tak 

Polska – Nie
Wybrane rynki – Tak 

Tak

Tak

 

Czy warto stratować teraz ze sprzedażą? 

Niezależenie od tego czy jesteśmy fanami krótkich, dynamicznych materiałow video, czy też zupełnie nie, musimy pogodzić się z faktem, że właśnie wokół nich platformy Social Mediowe będą budowały nowe funkcje dla branży ecommerce.

Warto nabyć umiejętnośc tworzenia takich treści, choćby dlatego, że dziś sprzedaż produktów online, opiera się na wielu kanałach. I nawet jeżeli formaty video nie będą domykały zakupów bezpośrednio w platformie, to pełnią świetną rolę w budowaniu góry lejka sprzedażowego i otwieraniu ścieżek konwersji.

Autor: 
Łukasz Sokołowski

lukaszsokolowski.com.
Buduję strategie online/Szkolenia Social Media/ Marketing na TikToku/ Facebook Ads/ Konsultacje marketingowe. 

Facebook Comments
X