Jak zwiększyć oglądalność na TikToku. Poradnik dla firm

TikTok dla firm
19maj, 2022

Sąsiad, który mieszka piętro wyżej, kuzynka z Elbląga i kolega z pracy – wszyscy wiedzą „coś” na temat TikToka i Social Media. Każdy z nich ma określoną opinię na temat tego co firmy powinny, a czego nie powinny robić na TikTok-u.  I zapewne chętnie Ci podpowie jak zwiększyć oglądalność na TikToku. 

Czasem warto zwrócić się do źródeł, które o tym jak prowadzić komunikację marki na TikToku wiedzą więcej 🙂 Nie ważne czy prowadzi małą działalność, czy pracujesz dla dużej firmy. Każdy na początku ma ten sam kłopot – Jak poprawić oglądalność video na TikTok?

Firma na TikToku powinna być jak człowiek na TikToku

Odpowiedź jest prosta i trudna jednocześnie. Twoje tiktoki, muszą nieść wartość (np. zabawa, informacja, relaks itp) oraz muszą mieć odpowiednią jakość. Początki nie są łatwe o czym sam doskonale wiem. Na co się przygotować przy komunikacji biznesowe  zebrałem w osobnym wpisie.

Staraj się być jak najbardziej ludzki. Nie chcą treści od firm. Chcą treści od ludzi, więc zachowuj się jak użytkownik TikToka, nie jak firma na TikToku.

9 porad jak zwiększyć oglądalność na TikToku

Porady, którymi powinien kierować się każdy, kto chce prowadzić płatne kampanie czy też budować obecność organiczną na TikToku dla swojej firmy. Porady te zostały zebrane przez specjalistów z TikTok’a. Ja przygotowałem swoje rozwinięcie i interpretację tych rad. 

1) Nagrywaj lub formatuj video w PIONIE

Jasne, można wstawiać horyzontalne video, ale po prostu tracimy powierzchnię którą się komunikujemy. To tak jak na billboardzie outdoorowym wykorzystalibyśmy tylko 1/3 powierzchni a płacimy za całość. Jeżeli masz już przygotowane video np. Z YouTube i chcesz pokazać je na TikToku, wykorzystaj czarne pasy nad i pod materiałem. Umieść tam napisy, nagłówki, czy naklejki, które przykuwają i utrzymują uwagę widza. 

2) Dźwięk jest bardzo ważny na TikToku

Nie chodzi tylko o trendy muzyczne, które warto śledzić i z nimi pracować, ale też o jakość twojego nagrania, twojej mowy. To kluczowe dla widzów na TikToku. Żaden inny portal Social Media nie opiera się tak mocno na dźwięku jak TikTok

3) Trzeba dodawać teksty do video na TikTok

Napisy wzmacniają Twoją wiadomość. Możesz znaleźć darmowe konwertory mowy, które dodają automatycznie napisy na video np. dla androida to Voicella .  Ale pamiętaj też o tytule i  nagłówkach. Jeżeli materiał jest dłuższy niż 15 sec. warto stosować podeście jak w pisaniu artykułu. Duży tytuł przykuwający uwagę Twojego potencjalnego klienta a potem śródtytuły.  

4) Główna wiadomość powinna się pojawić w 3 pierwszych sekundach

Na TikToku mało kto będzie czekał 15 czy 30 sec zanim powiesz co właściwie chcesz przekazać. Do zwiększania oglądalności na TikToku konieczne jest mocne działanie w 3 pierwszych sekundach. Musisz złapać i zatrzymać użytkownika, dając jakiś konkret. W USA często używa się zwrotu „hak marketingowy” , czyli coś co pozwoli zaczepić, złapać uwagę klienta. Ten hak musi się znaleźć w pierwszej sekundzie video.

5) Umieszczaj wezwanie do działania w video – CTA

Klasyka każdej komunikacji marketingowej online. Jeżeli oczekujesz, że ktoś coś zrobi, powiedz to. Jeżeli chcesz, by klient wypróbował produkt, zaobserwował Twój profil, przeszedł na stronę czy przeczytał Twój wpis – powiedz to wprost.  

6) Zwracaj się wprost do odbiorcy

Pokaż interakcję, mów do ludzi, pokaż, że wiesz, że są po drugiej stronie. Klasyczne reklamy telewizyjne bardzo często mają formę mini filmu. My jako widz oglądamy ich treść stojąc z boku,  jak przez szybę. TikTok to nie TV.  Do zwiększania oglądalności na TikToku potrzebne  jest budowanie bliskości i relacje z odbiorcami. 

7) Opowiadaj historię, która będzie wartością

Jeżeli odbiorca będzie potrafił utożsamić się z historią, którą prezentujesz, jeżeli odnajdzie w niej kawałek siebie, wygrasz uwagę i zwiększysz skuteczność swoich treści. Budowanie wartości to dostarczanie np. rozrywki, informacji, zachwytu, podziwu, wzruszenia. Czy sprzedając skarpetki możesz dostarczać.

8) Warto korzystać z trendów na TikToku

Jednak nie rób tego za wszelką cenę – trendy szybko przychodzą i jeszcze szybciej znikają. Są dobrą platformą do budowania ciekawej historii i potrafią dostarczać dodatkowej ekspozycji. Jednak nie każdy trend będzie pasował do Twojego produktu czy Twojej marki. 

9) Wykorzystuj twórców na TikToku do promocji produktu

Oddaj swój produkt w ręce zawodowego twórcy treści na TikToku. To jeden ze sposobów na wpisanie się w wyjątkowy sposób budowania komunikatów na TikToku. Wygrywasz autentyczność, zyskujesz dodatkową ekspozycję i często jest to bardziej optymalne kosztowo, niż gdybyś miał samodzielnie produkować treści na TikToka. Możesz w swoich działaniach wykorzystywać mikro-influencerów. Czasem lepiej współpracować z kilkoma mniejszymi twórcami niż jednym większym. 

Zwiększanie oglądalności na TikToku wymaga wyjścia poza ramy

Ten poradnik dla firm i przedsiębiorców przedstawia dość uniwersalne zasady dobrej komunikacji. Ze wskazówek tych powinien korzystać każdy, kto chce dowiedzieć się, jak zwiększyć oglądalność na TikToku.

Pierwszy krok to opanowanie tych podstawowych reguł. Drugi krok to łamanie tych reguł. Nabierając sprawności w publikowaniu treści na tę platformę video, należy pamiętać o szukaniu własnego stylu i ciągłym eksperymentowaniu formą.

A jeżeli Ty chcesz rozpocząć działania marketingowe na TikToku lub poszukujesz szkolenia czy konsultacji, zapraszam Cię do napisania do mnie: kontakt@lukaszsokolowski.com 

Facebook Comments
X